Jste zde: Úvod >> Ostatní >> Události

Události

Rok:
Měsic:
Městská část:Seznam událostí za posledních 30 dnů.

17.05.2017    Aktivace nouzového tlačítka a rychlý příjezd strážníků
Lokalita:

K 15 případům, kdy senioři aktivovali tlačítko pomoci, vyjížděli od začátku května ostravští strážníci. Od začátku roku to bylo celkem 106 výjezdů, ve 14 případech byl následně přivolán lékařský personál a ve 3 případech Policie ČR. Hlídka městské policie pomáhala také 11. května 2017 v Ostravě-Jihu. 88letá seniorka upadla v koupelně a nemohla se zvednout. Při pádu naštěstí nedošlo ke zranění. K ženě byla následně přivolána její vnučka. Strážníci vyjížděli i 16. května 2017. V Ostravě-Nové Bělé aktivoval Senior linku 76letý muž. Senior si stěžoval na nevolnost a problémy s tlakem. Hlídka městské policie ihned povolala zdravotnický personál. Lékař posléze rozhodl o jeho převozu do nemocnice. Pomoc strážníci poskytovali také o den později v Ostravě-Moravské Ostravě. Seniorka stiskla tlačítko krátce před devatenáctou hodinou. Nezraněnou, ale dezorientovanou ženu nalezla hlídka městské policie na chodbě domu. Starší ženu si po chvíli převzala její dcera.


12.05.2017    Po chodníku a na kradeném bicyklu
Lokalita: Ostrava - Bělský les

Neukázněného 43letého cyklisty si hlídka městské policie povšimla 12. května 2017 poblíž jedné ze základních škol v Ostravě-Jihu. Na dotaz strážníků, proč jezdí po chodníku, muž odpověděl, že si to neuvědomil a omlouvá se. Dále uvedl, že čeká na kamaráda, kterému má kolo vrátit. Podezřelé chování a nepoměrná velikost kola vedla hlídku městské policie k ověření výrobního čísla. Kontrola prokázala, že jízdní kolo je vedeno jako odcizené. Celou událost si tak k dalšímu šetření převzala Policie ČR.


06.05.2017    Útěk z místa nehody
Lokalita: Ostrava - Hošťálkovice

Na muže, který 6. května 2017 v Ostravě-Hošťálkovicích nezvládl řízení a naboural do stromu, upozornil hlídku městské policie pozorný svědek. Řidič vozidla se z místa nehody pokusil utéct, záhy byl dopaden. Následná dechová zkouška u něj prokázala přítomnost alkoholu ve výši téměř 1,8 promile. 50letý řidič se chtěl hlídce městské policie ztratit v zalesněném porostu. Po chvíli byl dostižen na okraji lesa. Strážníkům sdělil, že má po třetí noční a je unavený. Na dotaz, zda před jízdou požil alkoholický nápoj, přiznal, že si po noční něco málo vypil. Celou událost si následně k dalšímu šetření převzala Policie ČR.


03.05.2017    Dopaden při krádeži ananasů
Lokalita: Ostrava - Moravská Ostrava

Kuriózním případem se zabývali strážníci 3. května 2017 v jedné z prodejen v Ostravě-Moravské Ostravě. Odcizení čtyř kusů ovoce v hodnotě zhruba 270 Kč bude 21letý mladík vysvětlovat správnímu orgánu. Zloděj se hbitě naklonil do prodejního stánku a odcizil čtyři ananasy. Následně je ukryl do tašky a pokusil se z místa odejít. V útěku mu zabránil pracovník bezpečnostní agentury, který na místo ihned přivolal hlídku městské policie. Událost byla k projednání oznámena příslušnému správnímu orgánu.


02.05.2017    Projekt “SENIOR POSEL PREVENCE” zahájen
Lokalita:

Také v letošním roce se zástupci jednotlivých klubů seniorů účastní preventivního projektu realizovaného s podporou statutárního města Ostravy. Jak již z názvu projektu vyplývá, cílem není pouze pasivní předávání informací, ale především snaha naučit seniory, jak nabyté dovednosti zvyšující jejich bezpečí předávat dál. Celý projekt byl naplno odstartován květnovým adaptačním kurzem. Pro 25 seniorů zastupujících 11 jednotlivých klubů byl připraven bohatý program. Strážníci úseku prevence a propagace účastníky seznámili se zásadami bezpečného chování doma i na ulici. Senioři se tak v průběhu třídenního pobytu naučili předcházet nebezpečným situacím i účinné obraně v případě bezprostředního ohrožení. Kladnou odezvu měla především simulace předváděcí akce, která humornou formou poukázala na nebezpečí manipulativních technik prodejců zboží. O tom, jak získané dovednosti efektivně předávat ve svých domovských klubech byla závěrečná přednáška pod vedením zkušeného psychologa. Další částí projektu bude návštěva Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje, která proběhne 22. května 2017.


01.05.2017    Značení jízdních kol a kompenzačních pomůcek syntetickou DNA
Lokalita: Ostrava - Moravská Ostrava

Díky získání financí z dotačního řízení Ministerstva vnitra bude Městská police Ostrava v měsíci květnu opět provádět bezplatné značení jízdních kol a kompenzačních pomůcek (invalidních i speciálních vozíků, schodolezů apod.) syntetickou DNA. Nejbližší termín značení proběhne 1. května 2017 od 09:00-12:00 a 14:30-16:30 u Loděnice na soutoku Ostravice a Lučiny, nedaleko hradní lávky (Lávka UNIE) u Slezskoostravského hradu. Tato moderní metoda značení spočívá v nanesení netoxické látky s jedinečným DNA kódem. Značení není pouhým okem viditelné a objeví se teprve pod speciálním UV světlem. Všechny sady, kterými je značení prováděno, jsou zapsány v databázi Městské policie Ostrava a také v mezinárodní databázi výrobků REFIZ (registr forenzního identifikačního značení), což v případě krádeže kola usnadňuje jeho identifikaci a vrácení právoplatnému majiteli. K samotné evidenci předkládá občan starší 15 let kromě jízdního kola také občanský průkaz nebo jiný odpovídající doklad totožnosti a doklad o způsobu nabytí jízdního kola (např. doklad o koupi, faktura, stvrzenka o zaplacení, kupní smlouva apod.) V případě, kdy nelze doložit doklad o koupi, je možno tento nahradit čestným prohlášením o způsobu nabytí jízdního kola (vypisuje se na místě). Upozorňujeme, že vzhledem k technologii materiálu nelze značit jízdní kola za deštivého počasí a při teplotách pod 10°C. Nelze označit mokré jízdní kolo, a je také třeba počítat s jízdou po označení, kdy případný mokrý terén způsobí znehodnocení značení. Bližší informace mohou zájemci nalézt na webových stránkách www.mpostrava.cz nebo zaslat dotaz prostřednictvím elektronické pošty na adresu prevence@mpostrava.cz.


01.05.2017    Bez osvětlení, v protisměru a pod vlivem drog
Lokalita: Ostrava - Dubina

Nebezpečně riskující cyklistky si strážníci povšimli 1. května 2017 okolo dvaadvacáté hodiny v Ostravě-Dubině. Nechybělo mnoho a 21letá žena se srazila s protijedoucím motorkářem. Nakonec se ukázalo, že řídila pod vlivem drog. Cyklistka svou jízdou ohrožovala nejen sebe, ale také ostatní účastníky silničního provozu. Řidič protijedoucího motocyklu musel výrazně snížit rychlost a změnit směr jízdy, aby zabránil střetu. Při projednávání přestupku se žena chovala zmateně a jevila známky požití návykových látek. Následná zkouška provedená přivolanou hlídkou Policie ČR, skončila pozitivním výsledkem na amfetamin a metamfetamin.


30.04.2017    Nejprve se pral, poté kreslil srdíčko
Lokalita: Ostrava - Poruba

Informace o potyčce mezi dvěma muži přijali ostravští strážníci 30. dubna 2017 krátce po půlnoci. Rváčům se v Ostravě-Porubě povedlo v zápalu boje poškodit dvě skleněné výplně zábradlí tramvajové zastávky. Přestože celý incident sledoval pozorný svědek, oba muži shodně uvedli, že jsou kamarádi a nic neudělali. Pracovník dopravního podniku vyčíslil škodu na 3000 Kč. Muži se k celé události odmítli písemně vyjádřit. Jeden z nich pak oznámení o přestupku „signoval“ srdíčkem. Své počínání budou nyní vysvětlovat příslušnému správnímu orgánu.


30.04.2017    Na požár reagovali hbitě
Lokalita: Ostrava - Hrabová

Silný zápach kouře upoutal pozornost hlídky městské policie 30. dubna 2017 chvíli po třiadvacáté hodině v Ostravě-Hrabové. Krátce nato spatřili strážníci černý dým, který stoupal ze sklepních prostor jednoho z domů. Z důvodu šíření hustého a štiplavého kouře v prostorách budovy přistoupili strážníci k upozornění obyvatel, aby opustili své byty a vyčkali do příjezdu hasičů. Do bezpečné vzdálenosti od ohně se nakonec dostali všichni obyvatelé. Hlídka městské policie následně zajišťovala místo požáru proti vstupu nepovolaných osob.


26.04.2017    Pozornost strážníků upoutala velikost baterie i způsob její přepravy
Lokalita: Ostrava - Slezská Ostrava

Zloděje, který na řídítkách jízdního kola převážel velkou baterii, dopadli strážníci 26. dubna 2017 krátce před třetí hodinou ranní v Ostravě-Slezské Ostravě. Elektrobaterii odcizil 21letý muž z odstaveného bagru. Hlídka městské policie poznala, že svou velikostí odpovídá baterie těm, které se používají v těžké technice. Nalézt bagr s otevřeným krytem a chybějící „baterkou“ už bylo jen otázkou okamžiku. Mladík se ke krádeži ihned přiznal. Pro podezření ze spáchání trestného činu byla událost k dalšímu šetření předána Policii ČR.


25.04.2017    Neosvětlený cyklista riskoval nehodu
Lokalita: Ostrava - Zábřeh

Na neukázněného cyklistu narazili strážníci 25. dubna 2017 v Ostravě-Zábřehu. Muž jel na neosvětleném jízdním kole po frekventované ulici, čímž ohrožoval nejen sebe, ale také ostatní účastníky silničního provozu. Jelikož u sebe 30letý jezdec neměl žádný doklad totožnosti a nemohl ani po poskytnutí nezbytné součinnosti strážníka prokázat svou totožnost, byl k jejímu zjištění předveden na Policii ČR. Bloková pokuta za jízdu na neosvětleném kole jej neminula.


24.04.2017    Zlákaly ji narcisky, utrhla jich padesát
Lokalita: Ostrava - Zábřeh

Oznámení o ženě, která z okrasného záhonu v Ostravě-Zábřehu trhá květiny, přijali strážníci v odpoledních hodinách 24. dubna 2017. Hlídka městské policie na místě skutečně objevila ženu s plnou náručí narcisů. Jelikož v danou chvíli nebylo možné výši škody přesně vyčíslit, podezření z přestupku proti majetku bylo k projednání oznámeno příslušnému správnímu orgánu.


22.04.2017    Obnažoval se před hosty
Lokalita: Ostrava - Poruba

Dne 22. dubna 2017 ve večerních hodinách byla vyslána hlídka do restauračního zařízení v Ostravě-Porubě, kde se měl jeden z hostů dopustit trestného činu výtržnictví. Po příjezdu strážníků na místo bylo ověřováno protiprávní jednání jednoho z hostů, který měl nejen okolní hosty obtěžovat, ale také vulgárně napadat a před přítomnými ženami se obnažovat. Samotný výtržník však tvrdil, že tu pouze pokojně sedí a slaví sportovní vítězství. Samotní hosté se však ohradili proti vysvětlení, které podal podezřelý, a trvali na opačné verzi jeho chování. Po sepsání výpovědí byla na místo přivolaná hlídka policistů ČR, kteří si podezření opírající se o svědectví hostů převzali k dalšímu šetření.


18.04.2017    Sedmdesát hledaných či pohřešovaných
Lokalita: Ostrava - Vítkovice

Tolik osob nalezli ostravští strážníci v prvním čtvrtletí roku 2017. V dubnu už jich přibylo dalších třináct. Hledaného muže vypátrala v Ostravě-Vítkovicích hlídka městské policie i 18. dubna 2017. Hlídka ve stejném složení objevila jen o pár hodin později v Ostravě-Dubině také 16letého mladíka. O den později v Ostravě-Moravské Ostravě oslovili strážníci-preventisté 14letého hocha v domnění, že se jedná o záškoláka. Nakonec se ukázalo, že chlapec je na útěku z diagnostického ústavu a pátrají po něm policisté. Zatímco v roce 2015 dosáhl počet objevených hledaných a pohřešovaných osob čísla 272, v loňském roce to bylo celkem 321.Městská policie OSTRAVA, Nemocniční 11/3328
Všechna práva vyhrazena - použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze s písemným souhlasem Městské policie Ostrava.
© 2009 - 2013 MPO
Šachovnice
[Přihlásit]